MULTİFOKAL (ÇOK ODAKLI) GÖZ İÇİ LENS İLE HEM UZAĞI HEM DE YAKINI BİRLİKTE NET GÖRÜN

Tıp literatüründe terminoloji olarak presbiyopi adıyla adlandırılan yakını görememe probleminde, özellikle 40 yaş ve üzeri bireylerde yakını daha net görebilmek için multifokal (çok odaklı) göziçin lenslerle bireylerin görme problemlerinin çözümlenmesi ile yaşam kalitelerini artırıyoruz. Bu yazımızda Multifokal göziçi lens ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

MULTİFOKAL GÖZ İÇİ MERCEK NEDİR?

Multifokal kelimesi ingilizce multi ve focus kelimelerinin birleşiminden türemiş bir kelimedir. Focus ingilizce de odaklanmak fiili olmakla birlikte, fokal ise “odaklı” anlamına gelmektedir.

Multifokal kelimesi ise çok odaklı anlamına gelmektedir. Multifokal göz içi mercek ise, özellikle 40 yaş ve üstü bireylerin hem yakını hem de uzağı birlikte net görebilmeleri için göz içine yerleştirilen özel lensler olarak ifade edilebilmektedir.

Multifokal lensler kısa sürede gerçekleştirilen ameliyatlar ile göz içine yerleştirilmektedir.

 

YAKINI GÖREMEME SORUNUNDAN KURTULUN

Yazımızın başında da belirtildiği üzere çoğunlukla 40-45 yaş üstü bireylerin cep telefonu yazılarını okuyamama, televizyonda alt yazıları net okuyamama, sinemada yazıları okuyamama vb. şikayetlerle ifade ettikleri yakını görme sorunu (presbiyopi), multifokal göziçi lens ile çözülebilecek durumlardandır.

Özellikle hem yakın hem de uzağı görmede sorun yaşayan kişiler için multifokal göz içi mercek uygulaması, bireyin yaşam kalitesi artışında önemli rol oynamaktadır.

MULTİFOKAL GÖZ İÇİ MERCEĞİ NASIL UYGULANMAKTADIR?

Multifokal göz içi merceği uygulaması klasik bir katarakt ameliyatında uygulanan süreçlerle aynı işlemleri içermektedir. Klasik katarakt ameliyatında göz içinde bulunan doğal mercek çıkarılarak onun yerine hastanın göziçi yapısına uygun lens takılmaktadır. Kataraktlı hastada presbiyopi tedavi edilmediğinden okuma gözlüğü kullanmak zorunda kalır. Standart bir mercek yerine multifokal göziçi lens uygulaması, hastanın her mesafeyi net görebilmesi için uygulanan yöntemler arasındadır.

MULTİFOKAL GÖZ İÇİ LENS KİMLERE UYGULANABİLİR?

Kataraktı olan hastalar, göz içi yapıları ise ve ayrıntılı göz muayenesi sonrası göz hekiminin onayı ile, bu tedavi yönteminden faydalanabilmektedirler. Kataraktı olmayan, kontakt lens ve gözlük kullanan bireyler ise, günlük yaşantılarını gözlüksüz ve kontakt lens kullanmadan geçirebilecek hale gelebilmektedirler. Ameliyatı sonrasında komplikasyon (yan etki) oranı çok düşük olan bu tedavi yönteminden faydalanmak için 0 530 877 92 00 numaralı telefondan Fer Tıp Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.